W dniach 19-22 czerwca 2014 r. na zamku w Grodźcu odbył się kolejny festyn historyczny „Jak to dawniej bywało czyli Grodziec – V Przegląd Teatrów Historycznych”. Na zamek licznie zgromadzonych uczestników i gości zaprosił Kasztelan, Komes Grupy Rekonstrukcji Historycznej Księstwa Legnicko – Brzeskiego oraz Wielki Mistrz zakonu rycerskiego Rudenband. Podczas festynu tradycyjnie odbył się przegląd teatrów historycznych, turniej bojowy na broń wszelaką o sztylet Wielkiego Mistrza zakonu rycerskiego Rudenband, turniej łuczniczy, zabawy rycerskie, poszukiwanie skarbu oraz teatr ognia.
W festynie uczestniczyło 26 bractw w tym 3 z Moraw, 7 grup uczestniczyło w przeglądzie teatrów, łącznie uczestniczyło 132 osoby. Pierwszą nagrodę w przeglądzie teatrów historycznych „Maskę” ufundowaną przez Piotra Borysa, członka zakonu, europosła zdobyła grupa teatralna Świdnickiego Bractwa Rycerskiego za przedstawienie świdnickiej „Legendy o Jakubie Tau” Turniej bojowy na broń wszelaka o sztylet Wielkiego Mistrza zakonu rycerskiego Rudenband po zaciętym pojedynku z Wesparem zdobył Jarek Raubritter.
Turniej łuczniczy wygrał Rafał Wysocki – Ozzy z Srebrnych Wilków.
Najważniejszym wydarzeniem dla członków zakonu i rycerzy było pasowanie Szymona. Zgodnie ze średniowieczną tradycją Szymon po spowiedzi, oczyszczony duchowo i cieleśnie leżał krzyżem przez 12 godzin w kaplicy zamkowej. W sobotę 21 czerwca 2014 r. ksiądz Proboszcz Ryszard Pita odprawił mszę w intencji członków zakonu i rycerstwa Śląskiego. Zakon tradycyjnie corocznie zamawiał mszę za dusze swoich członków. Po wielu wiekach tradycja została odnowiona, w kaplicy zamkowej odprawiono pierwszą mszę katolicką od roku 1523 w którym to właściciel zamku legnicki książę Fryderyk II przeszedł na protestantyzm. W mszy uczestniczyli członkowie zakonu i przedstawiciele bractw rycerskich.
Po mszy odbyła się uroczysta ceremonia pasowania na rycerza. Giermek Szymon został pasowany przez swojego Pana Jarosława na rycerza. Otrzymał ostrogi, pas rycerski i miecz, przyjął również na służbę swojego giermka.
Tradycyjnie festyn uświetniła wspólna biesiada rycerska.