40-lecie oddziału PTN im. Piastów śląskich w Lubinie

W dniu 08.09.2017 r. w restauracji hotelu „Baron” odbyło się uroczyste spotkanie z okazji 40-lecia Oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego im. Piastów Śląskich w Lubinie. Gośćmi zaproszonymi byli członkowie Zakonu Obroża Psa Gończego : Krzysztof Kułacz- były Dyrektor Fundacji Polska Miedź SA, Janusz Kozerski – Wielki Mistrz Zakonu, Jerzy Jurkiewicz- właściciel hurtowni win „RIWA” w Prochowicach- sponsor win na uroczystość, Kazimierz Mazurowski – właściciel sieci hoteli i restauracji BARON- sponsor siedziby uroczystości.

Po serii przemówień i podziękowań przyszedł czas na wyróżnienia i odznaczenia. Za długoletnią pracę na rzecz numizmatyki Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego w Warszawie uhonorował kolegów: Mleczkowskiego Andrzeja, Borowskiego Andrzeja, Kowalczyka Marka, Wołka Bogdana, Wiesiołka Bogusława, Wąsowskiego Franciszka, Chrzana Franciszka oraz Grzędę Andrzeja złotą odznaką PTN, Marię Suślik-Idczak oraz Roberta Szweda Złotym Medalem im. prof. Ryszarda Kiersznowskiego, natomiast Oddział PTN im. Piastów Śląskich w Lubinie oraz jego Prezesa Więceka Bogusława Dyplomem Honorowym Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego. Wszyscy zaproszeni goście na uroczystości 40-lecia oraz członkowie Oddziału w Lubinie i Koła Numizmatycznego w Głogowie otrzymali okolicznościowy żeton imitujący talara Jerzego III Brzeskiego. Ludwika IV Legnickiego oraz Chrystiana Wołowskiego.

Przewodniczący Oddziału PTN im. Piastów Śląskich Bogusław Więcek – członek Zakonu, przedstawił 40 letnią historię Oddziału oraz zaprezentował miedzy innymi wydane w tym okresie medale upamiętniające Piastów Śląskich i najważniejsze wydarzenia w historii Polski i regionu.

Po przerwie nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy numizmatycznej z kolekcji kol. Roberta Szweda – Kanclerza Zakonu, pt. „1000 szt. monet śląskich za 40 lat działalności Oddziału PTN w Lubinie”. Chcąc nawet w największym skrócie zaprezentować i omówić ten tak ogromny zbiór numizmatów śląskich należałoby poświęcić kilka lub kilkanaście godzin. Zgromadzony i prezentowany zbiór podzielony jest na okresy. Średniowiecze, mennictwo nowożytne , okres panowania Habsburgów i Prusaków, medale okolicznościowe oraz odważniki do monet. W takiej kolejności kol. Robert Szwed rozpoczął prezentację zaczynając od denarów, brakteatów przez szeregi miejskich i książęcych halerzy, kwartników, ogromnej ilości różnych nominałów i władców krajcarów, groszy, talarów, po dukaty i ich krotności do medali okolicznościowych, strzeleckich i cały szereg odważników do monet. W zbiorze znajdują się monety pospolite jak i określone stopniem rzadkości R8. Szereg prezentowanych numizmatów i ich odmian nie można skatalogować nawet w najdokładniejszych, specjalistycznych katalogach. Koło Łowieckie „Górnik” w Lubinie dostarczyło dziczyznę, którą wspaniale przyrządzili kucharze restauracji „Baron”. Komentarzy do wystawy oraz wspomnień z działalności starczyło do późnych godzin nocnych.

Bogusław Więcek